O NAS

Biuro Turystyki Kulturowej PAWUK ? zostało założone przez przewodników górskich, którzy zakochali się w Karpatach, w szczególności w Bieszczadach. ?Mamy już 10-letnie doświadczenie w obsłudze ruchu turystycznego, a jako biuro podróży działamy od 2012 roku. W Karpatach zafascynowało nas wszystko, a szczególnie to ? czego nie widać na pierwszy rzut oka. Piękno gór, ale też różnorodna kultura i ciekawa historia. Nasze biuro charakteryzuje się tym, że sami tworzymy nasze programy, czasem odgrzebując dawno zapomniane historie i legendy. Robimy wszystko, aby podczas organizowanych wycieczek podać Wam nasz region do ?spróbowania? wszystkimi zmysłami. Za pracę nad rozwojem Bieszczadzkiej Turystyki zostaliśmy odznaczeni jako bieszczadzkie biuro podróży statuetką za szczególną aktywność w rozwoju turystyki i jej promocji przez Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Karpacka kultura i ożywiona historia!

Karpaty bowiem, to nie tylko wspaniała przyroda i swobodna przestrzeń, to również miejsce, w którym stykały się różnorodne i niezwykłe kultury, tworzone przez tutejszych górali: Łemków i Bojków, mieszkańców dolin i miasteczek. Ludzi żyjących tu od wieków, przybywających w poszukiwaniu lepszego życia oraz tych, którzy traktowali Bieszczady jako swoisty przystanek w życiu.

Tworzyli tą kulturę : Polacy, Ukraińcy, Rusini, Żydzi, Cyganie, Niemcy i inne narodowości. Stoją tu niepowtarzalne łemkowskie i bojkowskie cerkwie, słychać dźwięk cygańskiej skrzypki grającej czardasza, brzmi dostojny głos trombity i wirują kręgi szalonych kołomyjek. Pojawiali się w jej dziejach Wołosi, Węgrzy, Czesi a nawet Grecy. Wszyscy oni zostawili swój ślad w tych niezwykłych górach.
Pobożni chasydzi śpieszą na modlitwę, niemieccy koloniści gromadzą się w prostym, wręcz surowym jak ich tutaj życie zborze, a w starym, modrzewiowym dworku sędziwy gospodarz rozprawia gościom o dawnych dziejach awanturniczej, sanockiej szlachty. Tak wyglądała opisywana przez Oskara Kolberga nasza ?owsiana ziemia?.
Czy to już tylko przeszłość? Nie, ten świat nie odszedł całkowicie wraz z tragicznymi wydarzeniami XX wieku. Siermiężne baraki robotnicze, popegeerowskie bloki, bezstylowe budowle i wszechobecna masowa ?kultura? tylko częściowo go zasłoniła. Jeśli jednak prawdziwy miłośnik naszych gór pragnie poznać prawdziwy klimat Bieszczadów, my zapewnimy mu wędrówkę nie tylko w przestrzeni, lecz także w czasie.

Symbol PAWUK

pawuk-znakNie pochodzi, jak wielu myśli od pierwszych liter imienia i nazwiska. Pawuk to nic innego jak solarny znak karpacki, regionalny motyw. To bieszczadzki odpowiednik podhalańskiej parzenicy. Pawuk był używany przede wszystkim przez górali ruskich i do dziś możemy go spotkać na wyhaftowanych ubraniach. To zdobienie jest bardzo charakterystyczne i powszechnie występujące w karpackim wzornictwie. PAWUK zdobił też domy dawnej ludności Bieszczadów. Miał przynosić szczęście i zapewniać przychylność karpackich mar, zjaw i duszków. Podobnie nazywa się ozdoba ze słomy, którą wywieszano w chatach na okres świąt Bożego Narodzenia.

Docenili nas 

Nie pochodzi, jak wielu myśli od pierwszych liter imienia i nazwiska. Pawuk to nic innego jak solarny znak karpacki, regionalny motyw. To bieszczadzki odpowiednik podhalańskiej parzenicy. Pawuk był używany przede wszystkim przez górali ruskich i do dziś możemy go spotkać na wyhaftowanych ubraniach. To zdobienie jest bardzo charakterystyczne i powszechnie występujące w karpackim wzornictwie. PAWUK zdobił też domy dawnej ludności Bieszczadów. Miał przynosić szczęście i zapewniać przychylność karpackich mar, zjaw i duszków. Podobnie nazywa się ozdoba ze słomy, którą wywieszano w chatach na okres świąt Bożego Narodzenia.

NASZE DANE


Biuro Podróży PAWUK

 Organizator Turystyki w Bieszczadach

DO FAKTURY

Biuro Turystyki Kulturowej PAWUK Anna Buk

Adres: Krucza 79, 38-540 Zagórz
NIP: 813-344-34-62

 

Wpis do  Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Marszałka Województwa Podkarpackiego pod numerem 182/12.

KONTAKT


tel.  +48 721 215 453

tel. +48 697 075 795

e-mail: biuro@pawuk.pl 

Zapraszamy do naszego biura:

ul. Wolności 25, 38-540 Zagórz


SEZON LETNI:
8:00 – 19:00

(od 20 czerwca do 30 września)

POZOSTAŁY OKRES: 10:00 – 17:00

(od 1 października do 19 czerwca) 


POLITYKA PRYWATNOŚĆI

kliknij aby przeczytać


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Formularz kontaktowy

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Jak do nas dojechać?